» Serwisy - banki zdjęć

  Porównanie dla fotografów
  FAQ dla fotografów

  Dreamstime
  Shutterstock
  iStockPhoto
  Fotolia
  BigStockPhoto
  DepositPhotos

  123rf

  » Jak przygotować zdjęcia?

  » Informacje dla kupujących

  Mini katalog zdjęć:
  
  Kobiety i mężczyźni
  Dzieci
  Zwierzęta
  Biznes i finanse
  Podróże i wakacje
  Środki transportu
  Tła i tekstury
  Architektura
  Wnętrza
  Przemysł
  Żywność
  Koncepcyjne

  » Kontakt

  » Fotografia stockowa
  » Banco de imagenes

  

  LINKI
  Stock agencies earnings

FAQ - serwisy microstock - fotografia royalty-free

Czy muszę mieć lustrzankę cyfrową, żeby sprzedać swoje zdjęcia?
Nie! Wystarczy średniej klasy aparat cyfrowy pozwalający robić zdjęcia w rozdzielczości 1600x1200 (2mpix, 2 megapiksele). Oczywiście mówimy tu o rozsądnych aparatach lepszych firm. Aparaty Trust, Mediatech, Mustek, Medion raczej odpadają. Natomiast sprawdzi się większość aparatów znanych firm takich jak Olympus, Nikon, Pentax, Canon, Sony, Fujifilm, Kodak itd. Oczywiście lepiej będzie, jeśli aparat będzie miał rozdzielczość 4mpix lub większą (ok. 2500x1900).
Nie nadają się zupełnie aparaty w telefonach komórkowych :)

Czy mogę sprzedawać swoje zdjęcia w kilku serwisach równocześnie?
Tak! Większość serwisów oferuje wyższą prowizję za korzystanie z nich na zasadach wyłączności (exclusivity). Jednak prawda jest taka, że bardziej opłacalne jest posłanie zdjęć do 6 serwisów na normalnych zasadach niż do jednego na zasadach wyłączności.
Dodatkową zaletą posyłania do wielu serwisów na raz jest możliwość wykorzystania tych samych słów kluczowych, opisów i tytułów.

Czy można cokolwiek naprawdę zarobić na sprzedawaniu własnych zdjęć?
Tak! Niektórzy zrobili z tego swoje główne źródło utrzymania. Oto przykładowe kwoty zarabiane miesięcznie przez konkretne portfolio zdjęciowe:
a) 400 portretów różnych osób umieszczonych w 6 serwisach równocześnie - 1300zł miesięcznie
b) 600 zdjęć krajobrazów i architektury umieszczonych w 4 serwisach równocześnie - 500zł miesięcznie
c) mieszanina 1000 zdjęć osób, przedmiotów codziennego użytku i wnętrz umieszczona równocześnie w 2 serwisach - 1200zł miesięcznie
Pamiętaj, że raz przyjęte do serwisu zdjęcie zarabia na Ciebie właściwie do końca życia! Policz sobie ile możesz zarobić, mając dodane 10.000 zdjęć (tyle miewają najlepsi)...

Mam w archiwum 10.000 zdjęć zrobionych tu i ówdzie. Czy mogę je wszystkie sprzedawać?
Niestety nie. Należy wybierać jedynie najlepsze zdjęcia - dobrej jakości i przedstawiające interesujące tematy. Nie należy dodawać 20 ujęć przedstawiających ten sam obiekt. Spójrz na to z perspektywy redaktora magazynu, projektanta katalogu turystycznego lub autora folderu reklamowego. Czy chciałbyś takie zdjęcie ujrzeć w katalogu? Czy będąc projektantem, wybrałbyś swoje zdjęcie, czy też jakieś podobne? Bądź samokrytyczny, dodawaj jedynie wartościowe zdjęcia. Te gorsze i tak zostaną odrzucone przez administrację serwisów - oszczędź pracy sobie i innym :-)

Wysłałem pierwsze 15 zdjęć, a przyjęli tylko jedno! Czy to ma sens?
Nie zniechęcaj się! Każdy ma takie początki. W moim przypadku, spośród pierwszych 100 zdjęć przyjęto 10-15 w każdym z serwisów. Po pewnym czasie zrozumiesz, czego unikać, jak edytować zdjęcia, by wyglądały atrakcyjniej i jakich tematów poszukiwać. Tylko się nie zniechęcaj! :-)

Czy mogę sprzedawać zdjęcia osób?
Jak najbardziej, ale każda osoba znajdująca się na Twoich zdjęciach musi wyrazić pisemną zgodę przez podpisanie tzw. "model release". Taki dokument w zeskanowanej formie dodajesz razem ze zdjęciem. Zdjęcia przedstawiające osoby, a nie zawierające "model release" w załączniku nie zostaną przyjęte. Dotyczy to wszystkich zdjęć, na których rozpoznawalne są twarze osób! Nawet autoportretu - musisz sam podpisać zgodę na publikację zdjęcia własnej osoby :-)
Ale niech to Cię nie zniechęca - zdjęcia osób sprzedają się bardzo dobrze, a potrzebne są nie tylko modelki. Potrzebne są również zdjęcia dzieci i osób starszych - poszukaj w gronie rodziny.

Czy mogę dodawać zdjęcia czegokolwiek?
Weź pod uwagę fakt, że w każdym z serwisów znajduje się już kilkaset tysięcy zdjęć! Niektóre "oklepane" tematy są już sfotografowane w każdy możliwy sposób i większość zdjęć tych tematów jest odrzucane. No chyba, że zdjęcie jest świetne :-)
Takie tematy to:
- kwiaty
- zachody słońca
- psy i koty

Czy słowa kluczowe są istotne?
Tak! Słowa kluczowe są bardzo ważne dla znalezienia Twojego zdjęcia. Oczywiście w języku angielskim. Jednak jego dobra znajomość nie jest konieczna - można się posiłkować słownikiem, a także uczyć się od innych - wykorzystywać słowa kluczowe, których używają inni fotografowie przy podobnych zdjęciach. Należy dodawać jak najwięcej słów kluczowych związanych z tematem. NIE WOLNO dodawać słów kluczowych zupełnie nie związanych ze zdjęciem. Grozi to zablokowaniem konta.

W jaki sposób mogę wypłacić zarobione pieniądze?
Zazwyczaj można je wypłacić po osiągnięciu pewnego poziomu dochodu $50 lub $100. Wypłacane są za pomocą czeku lub Moneybookers. Czeki można zrealizować w większych bankach, koszt realizacji to zazwyczaj około 10zł i procedura zajmuje około miesiąca. Moneybookers jest internetową instytucją podobną do Paypal i pozwala na przelanie znajdujących się tam środków na normalne konto bankowe w Polsce.

Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania - zapraszam do kontaktu, podstaram się na nie odpowiedzieć.
© Copyright Marek Ślusarczyk 2006-2099, Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Steve's free web templates