» Serwisy - banki zdjęć

  Porównanie dla fotografów
  FAQ dla fotografów

  Dreamstime
  Shutterstock
  iStockPhoto
  Fotolia
  BigStockPhoto
  DepositPhotos

  123rf

  » Jak przygotować zdjęcia?

  » Informacje dla kupujących

  Mini katalog zdjęć:
  
  Kobiety i mężczyźni
  Dzieci
  Zwierzęta
  Biznes i finanse
  Podróże i wakacje
  Środki transportu
  Tła i tekstury
  Architektura
  Wnętrza
  Przemysł
  Żywność
  Koncepcyjne

  » Kontakt

  » Fotografia stockowa
  » Banco de imagenes

  

  LINKI
  Stock agencies earnings

Przygotowanie zdjęć dla serwisów typu microstock

Zdjęcia muszą dobrze wyglądać w skali 1:1 w rozdzielczości, w której je posyłasz. Pamiętaj, że jeśli masz lepszy aparat, zawsze możesz zdjęcie zmniejszyć do niższej rozdzielczości i część problemów dzięki temu znika.
Najistotniejsze punkty przygotowania:

1. Szum (noise)
Zdjęcia do serwisów typu microstock nie mogą zawierać szumu! Jest on zazwyczaj spowodowany niską jakością matrycy (dotyczy ten problem większości tańszych aparatów, większość lustrzanek i aparatów z wyższej półki poradzi sobie nieźle) oraz doborem zbyt wysokiej wartości ISO (wszystkie zdjęcia należy robić w ISO 100, a nawet niższym, jeśli to możliwe). Szum widać na powierzchniach o jednolitym kolorze, np. niebie (żeby go dostrzec, czasem trzeba bardziej powiększyć zdjęcie, np. do 400% rozmiaru). Można się go pozbyć korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, np. Neat Image lub Noise Ninja, a także z świetnie spełniających tą funkcję filtrów w programach graficznych typu Adobe Photoshop lub Corel Paint Shop Pro.2. Kontrast / jasność
Zdjęcie nie może być bladoszare, nie może być też przepalone. "Przepalonego" (zbyt dużo bieli) nie da się niestety naprawić przy pomocy oprogramowania, ale jeśli jest zbyt blade, Photoshop może zdziałać cuda.

3. Ostrość
Zdjęcie musi być ostre! Zmniejszenie zdjęcia czasem pomaga. Delikatnie dodać można ostrości przy pomocy odpowiednich programów (nie używać filtrów Sharpen - są za mocne; należy dostosować odpowiednio filtr Unsharp Mask). Jednak nie można z zupełnie nieostrego zdjęcia zrobić ostrego przy pomocy komputera. Trzeba się postarać robiąc zdjęcie (statyw, dobór czasu i przysłony).

4. Błędy obiektywu
Należy zwracać uwagę na tak zwaną aberrację chromatyczną i sferyczną. Szczególnie chromatyczna jest źle widziana w niektórych serwisach. Na przykładzie poniższego zdjęcia widać fioletowe obwódki na białym tle w przypadku przedmiotów, które powinny być szaro-srebrne. Ten błąd w niektórych zdjęciach można usunąć programowo (zamieniając kolor fioletowy na inny kolor), jednak nie zawsze jest to korzystne.Więcej na temat przygotowania zdjęć przeczytasz w każdym z serwisów - by się zarejestrować, trzeba zapoznać się z poradnikiem dotyczącym posyłania zdjęć do serwisu.
© Copyright Marek Ślusarczyk 2006-2099, Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Steve's free web templates